На 9 януари 2025 г. Европейският банков орган („ЕВА“) публикува окончателния си доклад, определящи Насоките за управление на екологични, социални и управленски рискове (Насоки).
Насоките определят как кредитните институции трябва да идентифицират, измерват, управляват и наблюдават ESG рисковете, в контекста на тяхната обща рамка за управление на риска. Те са в съответствие със задължението, посочено в член 74 от CRD, изменен с CRDVI, институциите да установят процеси за управление на ESG рискове. Това задължение е разширено чрез нов член 87а, въведен от CRDVI. С него се изисква стратегии, политики и системи за идентифициране и управление на ESG рисковете, обхващащи краткосрочни, средносрочни и дългосрочни времеви хоризонти (минимум 10 години).
Насоките включват:
Минималните стандарти и референтни методологии. Насоките ясно дефинират минималните стандарти за идентифициране, измерване, управление и мониторинг на ESG рисковете. Кредитните институции трябва да правят редовни оценки на значимостта им, вземайки в предвид промените в бизнес средата. Оценките трябва да отразяват размера, сложността и естеството на дейностите на съответните институции. Въздействие на ESG рисковете трябва да се разглежда заедно с всички традиционни категории финансови рискове.
Критерии за оценка на въздействието на ESG рисковете. Кредитните институции трябва да оценяват как ESG рисковете влияят върху техния рисков профил и платежоспособност, както в краткосрочен, така и в средносрочен и дългосрочен план. Оценките могат да бъдат както качествени, така и количествени.
Планове за управление. Бордът на директорите трябва да изготви планове за управление на ESG рисковете, които включват конкретни срокове и измерими цели за наблюдение и справяне с финансовите рискове, произтичащи от ESG фактори. Това включва преходни тенденции към целите на ЕС, като неутралност на климата до 2050 г. Плановете трябва да определят обхвата на рисковете и да гарантират, че всички аспекти обхващат поне екологичните рискове.
Вътрешно управление и отчетност. Насоките акцентират на необходимостта от ясна комуникация от страна на Борда на директорите относно ESG рисковете. Това включва възлагане на отговорности за ESG рисковете и създаване на линии на отчетност. Рамката за вътрешен контрол трябва да бъде актуализирана, за да обхваща ESG рисковете и да включва задължения за всички линии на защита.
Интеграция в управлението. ESG рисковете трябва да бъдат интегрирани в ICAAP (Internal capital adequacy assessment process) и ILAAP (The Internal Liquidity Adequacy Assessment Process). Това включва преработване на вътрешните политики за управление на риска, гарантирайки, че са ясно дефинирани и управлявани във всички части на институцията.
Регламентът ще бъде приложен от 11 януари 2026 г. за всички институции, с изключение на малките и некомплексни институции, за които срокът е 11 януари 2027 г.
Окончателни насоки за управление на ESG рискове.