Социалният компонент в ESG докладването представлява предизвикателство за бизнеса. Преди да търсим отговора на този въпрос, е добре ясно да се дефинира какво се разбира под социално въздействие на бизнеса. По смисъла на ESG и устойчивостта, социалният аспект е свързан с хората и всички въздействия и взаимовръзки, върху компаниите могат да въздействат. Социалните фактори са многобройни и разнообразни, обхващайки широк кръг от взаимоотношения. Управлението на тези взаимоотношения изисква различни подходи, и въпреки установени процеси и политики, динамиката в тях и нуждите на хората се менят постоянно. Докато измерването на екологичните и управленски индикатори се извършва от години, компаниите сега трябва да измерват социалното въздействие, но срещат предизвикателства поради липса на метрики. Това води до неясноти каква социалнозначима информация трябва да се събира. Част от дейностите по-лесно се обясняват чрез качествени показатели, но те все още не съществуват или са в процес на формулиране за целите на отчетността.
Съответствие с изисквания
Нека погледнем сега един ЕSG доклад, в който са включени стандартни социални индикатори като многообразие и включва, равно заплащане, трудови практики, ангажиране със служители, развитие на умения, безопасни условия на труд, спазване на човешки права. Вероятно вече имате достатъчно информация, за да попълните тази таблица, а инвеститорите задават и въпроси, на които може да се отговори с „да“ или „не“. За целите на съответствие, нека разгледаме пример с компания, която анкетира служителите, за да разбере какви са нуждите по отношение на “wellbeing”. Изчислява се броят на анкетираните, като може да се раздели по пол, възраст и други индикатори, и това може да е напълно достатъчно за добър рейтинг или съответствие. За качествени метрики, може да се разгледат какви програми са развити след анкетата, колко служители са участвали, колко служители са участвали, как им е повлияло. Трудно е да се намери доказателство, че от една анкета сте постигнали ефект или как от извлечената информация сте подобрили ангажирането си със служителите си и защо това е важно за вас. Трудно се измерва дали това е повлияло на задържане на служителите или привличане на нови кадри, но информацията в отчета съдържа комбинация от количествени и качествени метрики, които дават възможност за извличане на качествена информация. Качествените индикатори съдържат субективна информация, която изисква по-задълбочен анализ и повече ресурс. Това е и причината поради която компаниите ще изберат по-улеснения вариант на измерване. Това може до доведе до споделяне на добри практики, които не показват задълбоченост, а по-скоро създават т.н. “social washing” или добър PR без достатъчно обосновка.
Въздействие и риск
Измерването на социалното въздействието на бизнеса върху хората не е лесна задача, но дава цялостно разбиране за положителното и отрицателното въздействие. Принципите на оценката на двойната същественост измерва не само финансовото въздействие, но може и да помогне за приоритизиране на социалните аспекти, значими за компаниите. В сферата на човешки права се говори за т.нар “salient human rights” или най-рисковите права, които могат да бъдат нарушени от въздействието на компаниите. Докато при оценката на финансовите рискове, компаниите извършват дю дилиджънс (due diligence), надлежната проверка за правата на човека е процес на идентифициране, предотвратяване, смекчаване и информиране за начина по-който компаниите се справят с неблагоприятните въздействия върху правата на човека. Практиката често показва стремеж да се сложат количествени индикатори, но зачитането на човешките права е всеобщо приет стандарт за етично, отговорно и прозрачно бизнес поведение, а не просто количествен индикатор в ЕSG отчета. Затова е трудно да опишем как третираме хората в един отчет. Ангажираността към човека се вижда чрез политики и отговорност за оценка на риска и грижа за хората. Наблюдава се стремеж да се отметнат кутийки за съответствие, което е нормално предвид завишените изисквания и регулации.
В заключение
Въпросът е дали да се включи информация и данни за социалния аспект, които ще удовлетворят количествен индикатор, или да се включи информация, която може да бъде представена и качествено. Решението е различно за всички, спрямо ресурсите и посоката на управленския екип. ЕSG аспектите се разглеждат холистично и макар сега да говорим за високи рейтинги и метрики, в края на краищата те показват как се управлява една компания и какви мерки и стъпки се предприемат за грижата за планетата и за хората. Вече има достатъчно инструменти като социалния бенчмарк на Wоrld Benchmarking Alliance и показатели за веригите на доставки KnowtheChain, с които можете да стартирате, за да видите къде сте и какво е значимо или социалното въздействие на вашия бизнес модел. Наблюдава се стремеж на компаниите да се представят ясни метрики, но дори имплементирането на регулациите е в процес на развитие. Промяната е на всички нива, и ще отнеме време. Ние сме част от тази промяна и се учим. „Измервайте какво е значимо, а не това, което е лесно за измерване“ проф. Джон Ръги.
Автор: Оля Пенева